# عنوان کارگاه آموزشی تاریخ برگزاری محل برگزاری کارگاه نام مدرس (ها)
1 مدل کردن سیستم های الکترونیک قدرت
1393-12-13 13:30-16:30
کلاس برق 4 پروفسور صدیق باشا (فرانسه)

رزومه مدرس کارگاه:

دکتر صدیق باشا مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را در سال های 1982و 1990 از دانشگاه پلی تکنیک ایکول الجزایر اخذ نمود. سپس به آزمایشگاه مهندسی برق گرونوبل (G2ELAB) پیوست و مدارک PhD و HDR خود را در سال های 1993 و 1998 دریافت نمود. وی از سال 2001 تا 2003 مسئول گروه سیستم های قدرت (دارای 18 عضو هیئت علمی و 40 دانشجوی دکترا) بوده است. وی هم اکنون به عنوان مشاور علمی در موسسه سوپرگرید فرانسه مشغول فعالیت است. زمینه های اصلی مورد علاقه وی مجتمع سازی تجدید پذیر، شبکه های انتقالHVDC و ریز شبکه (Micro Grids) است.


مطالب مورد بحث کارگاه:

مبدل های الکترونیک قدرت در بسیاری از کاربرد های مهندسی برق دیده می شوند: UPS ها، واسط های تجدید پذیر، درایو ها، شبکه های توزیع و انتقال و ...

این کارگاه به مدل کردن سیستم هایی با ساختارهای توپولوژیکی متغیر که بسته به حالت های مختلف سوئیچ ها مشخص می شوند، اختصاص دارد. هدف کارگاه، توضیح چگونگی تحلیل و مدل کردن رفتار مبدل ها و بهبود طراحی و کنترل آن ها می باشد. ضمن بررسی مجموعه ای از الگوریتم های تایید شده که به طور خاص برای مبدل های قدرت استفاده می شوند، به تشریح رایج ترین مدل های مبدل های قدرت خواهیم پرداخت:

- مدل های سوپیچ شده و میانگین گیری شده

- مدل های سیگنال کوچک و سیگنال بزرگ

- مدل های حوزه ی زمان/ فرکانس


2

مبدل های چندسطحی ماژولار؛
پیشرفت ها و چالش های اخیر

1393-12-13 13:30-16:30
کلاس برق 5 دکتر حامد نادمی (ABB Group، نروژ)

رزومه مدرس کارگاه:

 

حامد نادمی در سال 1358 در ایران متولد شد. ایشان مدرک دکترای خود را در رشته ی مهندسی برق، گرایش الکترونیک قدرت از دانشگاه علم و صنعت نروژ، شهر تروندهیم، در سال 2014 دریافت کرد و از سال 2010 تا 2014، ارتباط نزدیکی با مرکز الکترونیک قدرت شرکت زیمنس نروژ ( بخش نفت و گاز) داشته است. همچنین وی در طراحی، توسعه و ساخت درایو های سرعت متغیر زیردریایی که از یک مبدل چند سطحی با ولتاژ حدود 6.6 تغذیه می شود، پژوهش کرده و فعالیت داشته است.

از سال 2012 تا ژانویه 2013، ایشان به عنوان محقق مهمان در مرکز سیستم های الکترونیک قدرت دانشگاه Virginia Tech آمریکا، روی موضوع یافتن مبدل های توان بالا با ولتاژ متوسط و قابلیت اطمینان بالا تحقیق می کرده است.

وی همچنین روی چندین پروژه  صنعتی در زمینه کنترل نیروگاه های مختلف در پژوهشگاه نیرو واقع در تهران کار کرده است. از اردیبهشت ماه 1388 تا بهمن 1390 نیز به عنوان مهندس در نیروگاه سیکل ترکیبی دماوند، تهران، فعالیت داشته است.

در حال حاضر دکتر نادمی، به عنوان پژوهشگر در بخش اتوماسیون فرایند شرکت ABB شهر اسلو، نروژ حضور دارد. در طول حضور در این شرکت، ایشان در توسعه ی زیرساخت مبدل های چند سطحی برای کاربرد های ولتاژ متوسط صنعتی و شبکه فعالیت نموده اند. این پروژه به‏ صورت خاص، به توسعه  فناوری انتقال، توزیع و تبدیل توان برای اجرای راه حل های آینده زیردریا در فواصل و عمق بیشتر می پردازد.

از دکتر نادمی چندین مقاله فنی منتشر شده است و 6 ثبت اختراع نیز در زمینه ی کنترل مبدل های قدرت دارد.


مطالب مورد بحث کارگاه:

استفاده از مبدل های چند سطحی تبدیل به رویه معمول در کاربردهای ولتاژ متوسط  و توان بالا­ شده ­اند. در میان ساختارهای چند سطحی موجود، اخیراً مبدل چندسطحی ماژولار (MMC)، توجه زیادی را در دانشگاه و صنعت به خود جلب کرده است. این مبدل با توجه به ماژولار بودن، شکل موج باکیفیت، توان پایین سویچ، تحمل پذیری خطا و قابلیت افزایش ولتاژ، مزیت های جالب توجهی دارد. ایده ی این مبدل قبلاً توسط تولیدکنندگان مهم، برای استفاده در سیستم های انتقال DC ولتاژبالا (HVDC) با عناوین تجاری ABB HVDC Light technology و Siemens HVDC PLUS و Alstom HVDC MaxSine پیشنهاد شده است. هم اکنون تلاش‏ های محققان و صنعت برای تعمیم این ساختار برای تبدیل توان DC/AC (مثلاً در محرکه های AC) در حال انجام است.

این کارگاه درنظر دارد تا درکی از مسائل مربوط به کنترل مبدل MMC متصل به هر نوع شبکه ای، ارائه نماید. سر فصل های کلی عبارتند از:

- اصول کار

- جدیدترین توپولوژی مدارها و زیرماجول ها

- انتخاب اندازه اجزاء پسیو

-روش­های کنترل مبدل

- پایش وضعیت و صحت سنجی

- مفهوم بلوک های ساختمانی الکترونیک قدرت (PEBB)

- زمینه های کنونی و بالقوه کاربرد

موضوعات مطرح شده، شامل مثال های طراحی، شبیه و نتایج آزمایشگاهی خواهد بود.


3 برنامه نویسی سیستم های FPGA و DSP با استفاده از MATLAB/Simulink
1393-12-13 13:30-16:30
کلاس برق 6

دکتر محمدرضا ذوالقدری (دانشیار، دانشگاه صنعتی شریف)

دکتر محمود شهبازی (محقق پسا دکتری، دانشگاه صنعتی شریف)


توضیحات کارگاه (شامل رزومه مدرسین و مطالب مورد بحث کارگاه)

4 تاثیرات هارمونیک بر بارهای محلی نیروگاه
1393-12-14 09:00-12:00

1393-12-14 13:30-16:30
کلاس برق 4

شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا (مکو)

- مهندس عباس محمدیار (رییس بخش الکترونیک قدرت معاونت تحقیق و توسعه)

- مهندس جمیل صدوقی (کارشناس معاونت تحقیق و توسعه)


رزومه مدرس های کارگاه:

دریافت فایل (مهندس محمدیار)

دریافت فایل (مهندس صدوقی)


مطالب مورد بحث کارگاه:

دریافت فایل


5 سیستم های فتوولتاییک
1393-12-13 13:30-16:30
کلاس برق 7

شرکت گیتا افروز انرژی

- مهندس مرتضی فردوسی (مدیر فنی و مهندسی)


رزومه مدرس کارگاه:

دریافت فایل


مطالب مورد بحث کارگاه:

دریافت فایل


6 جریان یاتاقان و اضافه ولتاژ استاتور در موتور القایی تغذیه شونده با اینورتر
1393-12-14 13:30-15:00
کلاس برق 5 دکتر محمد آراسته (جهاد دانشگاهی علم و صنعت)

توضیحات کارگاه به زودی اعلام خواهد شد.